Ceo Maaşları İle Şirket Performansı Arasındaki Düğümü Çözmek

Mayıs 2018

Daha fazla içerik için

2018 yılında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, şirketlerden CEO’larının maaşı ile ortalama çalışanlarının maaşı arasındaki oranı istemeye başladı; bu, gelir eşitsizliğine dair artan kaygıyı yansıtan bir hareketti. Görüşler, sayının ne anlama geleceği, insanların nasıl yorumlayacağı ve çalışan motivasyonu ile şirket performansını nasıl etkileyeceği konularında farklılık arz ediyor. “Turnuva teorisi” savunucuları, ücret eşitsizliğinin iş yapma yönünde teşvik sağladığına inanıyor: Onların iddialarına göre bu büyük farklar, bir kimse çok çalışıp terfi kazandığında maaş ve haklarının da önemli ölçüde artacağına işaret ediyor. Ancak, “eşitlik teorisi” savunucuları, eşitsizliğin alt seviye çalışanlar arasında kırgınlığa neden olduğuna ve bu kimselerin daha az çaba sarf etmesine veya işten ayrılmasına yol açtığına inanıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş